• Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • twarz kaolaland

  Szukaj

  Diamenty inwestycyjne uniwersalną walutą ?

  Kamienie szlachetne zawsze będą miały realną wartość, niezależnie od kryzysów ekonomicznych, przesileń historycznych lub spadku cen papierów wartościowych czy kursów walut. Stanowią one niejako odrębną, uniwersalną walutę, która nie zna granic państw.

  Wyniki tradycyjnych inwestycji kapitałowych stają się coraz bardziej niepewne, a światowe rynki już dawno przestały charakteryzować się stabilnością. To właśnie niepewność, co do koniunktury, przyczyniła się do poszukiwania alternatywnych form inwestowania, wśród których Diamenty stanowią najpewniejszą formę oszczędzania. Jest to rzeczywista lokata kapitału, a nie chwilowa wirtualna wartość, zapisana w rejestrach banków, które mogą zbankrutować. Cena kamienia zależy bardziej od jego indywidualnych cech, a mniej od sytuacji na rynku tych minerałów.

  Należy jednak pamiętać, iż takie inwestycje wymagają odpowiedniej wiedzy oraz zachowania ostrożności, a przy wyborze kamienia konieczne jest zachowanie najwyższej staranności.
   

  Jedyne szlachetne minerały ...

  diamenty inwestycyjneNa miano kamieni szlachetnych zasługuje zaledwie kilka najbardziej efektownych minerałów:
  - diament 
  - rubin
  - szmaragd 
  - szafir
  - opal szlachetny


  Kamienie mniej efektowne, o mniejszej twardości i trwałości, występujące częściej w przyrodzie, są określane mianem półszlachetnych
  . Należą do nich w szczególności takie minerały, jak: 

  topaz, granat, akwamaryn, chryzolit, turkus, cyrkon, turmalin, hiacynt, spinel, ametyst, kryształ górski czy morion.


  Najcenniejszy z kamieni szlachetnych

  Niekwestionowanym królem kamieni szlachetnych jest diament, z greckiego zwany "Niezniszczalnym", który po odpowiednim oszlifowaniu, wydobywającym z niego piękno, staje się brylantem. Ten najcenniejszy kamień szlachetny to alotropowa odmiana węgla, wykrystalizowana w układzie regularnym. Jest to najtwardszy znany materiał na świecie - 10 stopni w skali Mosha. Diamenty przetrwały już 3 miliardy lat opierając się siłą natury. To właśnie wtedy w wyniku działania temperatury 1325°C oraz ciśnienia 50 tys. kg/cm2 - to tak, jakby wieżę Eiffla postawić na dłoni, przeobraziły się z węgla w najwspanialszy twór natury, który do końca świata będzie olśniewać nas swoim blaskiem.

  Mimo, iż od zawsze posiadanie ich stanowiło symbol władzy i potęgi, diamentowa gorączka rozpoczęła się na dobre dopiero w XIX wieku. Od tamtego czasu trwa po dziś dzień. Duże diamenty stanowią jedne z najcenniejszych klejnotów na Świecie. Największy diament znaleziony w RPA w 1905 roku miał masę 3106 karatów. 
  Po dokonaniu podziału na 103 części i oszlifowaniu, największą z nich o wadze 530,2 karatów osadzono w berle królowej Anglii. Nosi nazwę Wielkiej Gwiazdy Afryki (Cullinan I).

  Współczesne inwestycje w diamenty

  W ostatnich latach można odnotować znaczny wzrost cen kamieni szlachetnych. Stopa zwrotu z inwestycji w kamienie szlachetne może być różna - bardzo wysoka lub niewielka, natomiast nigdy nie przyniesie strat.
  Np. oszlifowane diamenty mogą już kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za karat. Wartość kamieni szlachetnych ciągle rośnie, na co ma wpływ rosnący popyt i niewielka ich podaż. Wynika to z faktu, iż ilość naturalnych diamentów na świecie jest ograniczona, a dodatkowo nie wszystkie z nich nadają się do najdoskonalszego szlifu, który tworzy z nich brylant.
   

  Zasady oceny diamentów

  Na wartość obrobionych diamentów, w tym tych o szlifie okrągłym czyli brylantów, bezpośredni wpływ mają następujące cztery czynniki:
  - masa
  - czystość
  - barwa
  - szlif
  określane są z angielska mianem "4C”: carat, clarity, colour, cut.

  > Im większy kamień, tym wyższa cena za jednostkę masy tzw karat (1 kt to 0,2g).
  Cena jednego karata diamentu o masie 1,00ct jest średnio trzy razy wyższa niż diamentu o masie ok. 0,30ct takiego samego koloru,
  czystości i szlifu.

  > Z uwagi na barwę diamenty dzieli się na klasy od D do Z.
  Najdroższe są diamenty bezbarwne (od D do I), a żółte oznaczane są literami od J do Z.
  Ceny żółtych diamentów są nawet kilkakrotnie niższe niż tych bezbarwnych.
  Spotkać można także inne odcienie: niebieski, zielony, różowy, brązowy i czarny.

  zobrazowanie barwy diamentów

  > Czystość diamentów określa się na podstawie ilości mikroskopijnych inkluzji będących ich wewnętrzną cechą. 

  Powstały one w procesie ich formowania, setki milionów lat temu. Określenie klasy czystości kamienia odbywa się przy jego wielokrotnym powiększeniu. Im mniej inkluzji, tym brylant cenniejszy. Idealnie czyste brylanty występują niezwykle rzadko i są określane jako IF (internally flawless) lub LC (loupe clean) co oznacza, że przy maksymalnym powiększeniu pod lupą nie dostrzeżemy żadnych zanieczyszczeń. Na końcu tej skali znajdują się kamienie określane jako I3 lub P3 czyli bardzo zanieczyszczone, gdzie duża ilość czarnych inkluzji jest widoczna gołym okiem.

  Szczególnie dużym zainteresowaniem Klientów cieszą się kamienie, które w kryterium określającym czystość, mieszczą się w przedziale SI – małe inkluzje (zazwyczaj w połączeniu z barwą H). W przypadku czystości oznaczonej symbolem Si1 inkluzje nie są już dostrzegalne gołym okiem.

  zobrazowanie czystości diamentów 

  > Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu.

  Cechy szlifu brylantowego:
  58 powierzchni (określanych mianem faset – inaczej ścianek, których jest 56, pozostałe dwie powierzchnie to tafla i kolet).
  Kolejne cechy to:
  okrągła rondysta, oraz co najmniej 32 fasetki i tafla w górnej części, jak również co najmniej 24 fasetki (i niekiedy kolet, tzn. spłaszczony szpic) w dolnej części.
  Diamenty oszlifowane w innych kształtach to fachowo już nie brylanty, a oszlifowane diamenty w kształcie np. bagiety, princessy czy gruszki, jak to prezentujemy na zdjęciu:

  Wzory Szlifów diamentów

  Diament to najrzadziej spotykany minerał w przyrodzie. 
  Najlepsze okazy pochodzą z Angoli, Namibii i Rosji.
  Surowe są matowe, bez połysku. Dopiero odpowiedni szlif wydobywa z nich życie, żar i ogień.
  Jedynie najlepszy szlifierz potrafi nadać diamentowi taki kształt, aby wnikające do jego wnętrza światło, po odbiciu się od jego ścian, mogło być wyemitowane w wiązce pełnej refleksów i kolorów, podobnych do tęczy.

   

     Szukaj

  Kontakt

 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90