• Air Max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max women 2013
 • air max 2013
 • 2014 michael kors
 • air max 2014
 • twarz kaolaland

  Szukaj

  BURSZTYN

  Bursztyn to kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy borowców. Jego nazwa geologiczna: sukcynit  -   pochodzi od soku – żywicy drzewnej.  Spośród innych żywic, wyróżnia się wiekiem, zawartością kwasu bursztynowego 3-8% oraz wyjątkową urodą. Tłumacząc z j. niemieckiego – bursztyn to kamień, który się pali. Najbogatsze złoża bursztynów, szacowane na 90% zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie Kaliningradzkim w Rosji. Jest to tzw. bursztyn bałtycki występujący także w Polsce i sąsiednich krajach nadbałtyckich.

  Tworzy nieregularne bryłki. Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe, a ich przejrzystość zależy od zawartości drobnych pęcherzyków powietrza. Bryłki zawierają niekiedy pochodzące z okresu kredy i kenozoiku szczątki zwierząt lub roślin, tzw. inkluzje. Inkluzje stałe są reprezentowane przez różne minerały np. piryt czy kwarc, oraz owady, rzadziej pajęczaki, drobne płazy i gady, rośliny i ich szczątki.

  Odmiana bałtycka jest bardzo ceniona w jubilerstwie, a w XIX został włączony do wykazów mineralogicznych. Jest prosty w obróbce i dlatego współcześnie jest „poprawiany” np. prasowany, barwiony i klejony w większe bryłki. Produkowane są także falsyfikaty inkluzji w bursztynie (wprowadza się między dwie części bryłki owady, piórka, muszelki i fragmenty roślin). Oryginalny – cechuje połysk tłusty, woskowy, natomiast po procesach „poprawiania” ma połysk szklisty.

  Bursztyn bez wątpienia jest kamieniem który przynosi szczęście, wspomaga i wzmacnia pozytywną energię, stabilizuje i odbudowuje pole elektrostatyczne zakłócone pracą współczesnych urządzeń.
  Jest niezwykły i tajemniczy. Fascynujący i piękny w tym, że pozwala nam się nim cieszyć i odkrywać swoje tajemnice. Naturalny bursztyn, niepoddany żadnym zabiegom, jedynie oszlifowany z kory i wypolerowany – żyje, bo wciąż trwa proces jego wewnętrznych przemian i korzystnego oddziaływania na człowieka.

   

  Pielęgnacja i środki ostrożności:

  Ze względu na niewielką twardość ulega szybko zarysowaniom oraz zmatowieniu na wypolerowanej powierzchni, szczególnie w przypadku kontaktu z twardszymi materiałami, np. ziarenkami piasku zawartymi w kurzu i powietrzu. Jest podatny na działanie światła – początkowo ciemnieje i traci swą przejrzystość i świetlistość, a przy wydłużonej ekspozycji jego powierzchnia staje się chropowata. Ulega procesom wietrzenia i dlatego jest zabezpieczany preparatami ochronnymi z wosków syntetycznych.


  Bursztyn wg medycyny niekonwencjonalnej:

  - stosowany był i jest jako talizman do odpędzania uroków oraz w magii łowieckiej (amulety z płytek zdobionych ornamentami geometrycznymi)
  - pomaga w leczeniu dolegliwości reumatycznych
  - pomaga w leczeniu dolegliwości tarczycowych
  - dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki,
  - noszone na szyi korale z bursztynu mają zapobiegać bólom gardła i głowy oraz wzmacniać tarczycę
  - ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków)
  - proszek bursztynowy zażywano jako tabakę, w celu oczyszczenia zatok i pozbycia się kataru
  - Mikołaj Kopernik ordynował bursztynowy proszek na dolegliwości sercowe.


  Szukaj

  Kontakt

 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90
 • nike air max
 • oakley glasses
 • air max 90