Nie ulega wątpliwości, że klimat Polski ulega zmianie, a kolejne lata przynoszą coraz większe upały. Letnie powietrze jest wilgotne, przez co jeszcze trudniej jest wytrzymać wysokie temperatury. Życie nie zatrzymuje się jednak latem, więc należy znaleźć skuteczny sposób na radzenie sobie z upałem. Poniżej przedstawione zostały najlepsze sposoby na schłodzenie pokoju w czasie upału.

Wentylatory przeciwko upałowi

W czasie upału najmniej komfortowe jest przebywanie w pomieszczeniach o słabej wymianie powietrza, dlatego też tak skuteczne w walce z wysoka temperatura mogą okazać się wentylatory. Klasyczne wiatraki wprawiają powietrze w ruch, dzięki czemu odczuwana w pomieszczeniu temperatura spada o kilka stopni. Przebywanie bezpośrednie przed włączonym wentylatorem zapewnia natomiast dodatkowy komfort.

Jak usprawnić działanie wentylatorów?

Działanie popularnych wentylatorów można również samodzielnie wzmocnić przy pomocy prostej sztuczki. Wystarczy umieścić kostki lodu w misce i postawić je przed wentylatorem, a następnie skierować go w swoim kierunku. Ten sposób zapewni natychmiastową ochłodę nawet w czasie intensywnego upału. Oczywiście ciągłe donoszenie kostek lodu z zamrażarki to nie najlepsze rozwiązanie, dlatego warto rozważyć zakup klimatyzatora.

Klimatyzatory w walce z upałem

Może się wydawać, że dobry klimatyzator to spory wydatek, jednak nie istnieje skuteczniejszy sposób na ochłodzenie mieszkania. Urządzenie będzie zresztą służyło przez długie lata, dlatego jego zakup należy traktować jak inwestycję. Można z łatwością ustawić temperaturę, która ma panować w pomieszczeniu, a urządzenie zrobi resztę. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ w zbyt silnie klimatyzowanym pomieszczeniu można się łatwo wychłodzić i w konsekwencji przeziębić!

Inne sposoby na walkę z upałem

W przypadku wysokich temperatur należy pamiętać o tym, aby wietrzyć dokładnie mieszkanie, ale najlepiej tylko wczesnym rankiem i po zmroku. W czasie dnia przez otwarte okna może wpadać do środka rozgrzane powietrze. Warto również zasłonić okna, przede wszystkim w czasie południa, kiedy słońce świeci najmocniej. Te czynności pozwolą obniżyć temperaturę panującą w mieszkaniu. Pomaga także obecność roślin, które zatrzymują i oddają wilgoć.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.