Nie da się ukryć, że tłuszcze w życiu człowieka odgrywają bardzo ważną rolę. Nie tylko są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale wręcz są niezbędne do życia. Nic więc dziwnego, że tak często bezcenne są w pożywieniu, które codziennie dostarczamy do swoich ciał.
Niestety na rynku ogromną część stanowią tłuszcze sztucznego pochodzenia, które nie są najzdrowszym produktem. Na szczęście świat natury obfituje w naturalne tłuszcze. Które z nich warto stosować w kuchni?

Olej kokosowy

Jednym z najczęściej wymienianych olejów, które warto używać w kuchni, jest olej kokosowy. Jest to jednak produkt dość kontrowersyjny. Wielu jego fanów uważa, że jest to najlepszy i najzdrowszy tłuszcz na rynku, lecz nie da się ukryć, że zawiera on poważne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, o których można powiedzieć wiele, lecz na pewno nie to, że są zdrowie.
Mimo jednak to jest to olej niezwykle bogaty w najróżniejsze składniki odżywcze i mineralne, co powoduje, że warto mieć go w swojej kuchni.

Olej lniany

Olej lniany uzyskiwany jest z lnu, a jego cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo pozytywnie działają na układ krążenia. Co jednak bardzo ciekawe, zupełnie nie nadaje się on jako olej do smażenia. Jest rewelacyjnym produktem jako składnik do sałatek, twarożków lub past, lecz niestety do smażenia się nie nadaje, ponieważ wysoka temperatura niszczy jego najważniejszy składnik, czyli kwasy Omega-3. Dodatkowo pamiętać trzeba, że olej ten należy stosunkowo szybko zużyć. Po otworzeniu powinno się go wykorzystać maksymalnie w ciągu 3 dniu.

Masło klarowane

Wiele osób uważa, że masło klarowane jest produktem znacznie lepszym nie tylko w smaku, lecz również od strony zdrowia, niż tradycyjne masło, a nawet różnego rodzaju oleje. Czym jednak takie masło konkretnie jest?
Masło klarowane to produkt, który uzyskuje się w wyniku gotowania masła. W trakcie tego procesu tłuszcz zostaje oddzielony od powstałej piany i licznych substancji, które się w niej osadzają. I choć jego smak staje się znacznie lepszy, to jednak pamiętać trzeba o tym, że w 100 g takiego masła, obecnych jest aż 260 mg cholesterolu, co z pewnością nie jest najzdrowsze.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.